Santorini 1. část: Fira

by - 5.6.17


Fira (Thira) je hlavním městem ostrova Santorini a taky dopravním uzlem, odkud vyjíždějí všechny lokální spoje. V podstatě jsme se tu stavovali každý den. Současné rušné centrum ostrova vyrostlo na samotném okraji kráteru.


Výhled na kalderu (zatopený kráter) a stále činný vulkán na ostrově Nea Kameni. Podoba ostrova Santorini je výsledkem opakované sopečné činnosti, která zničila původní civilizaci. V 16. století př. n. l. došlo k největšímu evropskému sopečnému výbuchu. Erupce způsobila potopení střední části ostrova. Později vznikly uprostřed kráteru dva další malé ostrovy, Nea Kameni a Palia Kameni, kam jsme se podívali na výlet. Při posledním zemětřesení v 50. letech 20. století byly zničeny vesnice Fira a Oia. Obě vesnice byly vystavěny znovu a dnes patří k nejnavštěvovanějším místům Evropy.Tradiční kykladská lidová architekturaFirští osli jsou známou i kontroverzní turistickou atrakcí. Před zprovozněním lanovky existovala jen jediná možnost dostat se do přístavu, schodiště Karavolades. Dnes si můžete zaplatit jízdu nahoru na oslovi. My jsme jejich pomoci nevyužili, do starého přístavu jsme došli pěšky a zpátky jsme se dopravili lanovkou.


Pohled na vesnici Firostefani a výběžek SkarosOdpolední slunce opírající se do tváří, chladivý vítr, výborné víno a řecké jídlo, příjemná nevtíravá hudba a nezapomenutelný výhled na kalderu
Pozdní oběd v restauraci Onar na okraji vesnice Firostefani, sousedící s hlavním městem


Linguine s lososem a řecký salát
Skalnatý výběžek Skaros, místo původní tvrze a osady Théra, která byla zničena sopečnou činností. Nedaleko původního města byla vystavěna Fira.

Kde se najíst:
restaurace Nikolas, Fira
restaurace a bar Onar, FirostefaniSantorini 
2. část: Oia
3. část: Pláže
4. část: Vnitrozemí (a řecké sladkosti)

You May Also Like

2 komentářů

  1. Nádherné fotky :-) Letos v září se chystáme na Zakynthos, už se těším, řecké ostrovy jsou krásné :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju.) Zakynthos je krásný, i tam bych se ráda znovu podívala.

      Vymazat

Děkuji za komentář.